Skazany - Andrzej Górny Zobacz większe

Skazany - Andrzej Górny

Nowy produkt

Wyd. I, s. 160, format 145 x 205 mm, oprawa karton. lakier.

Więcej szczegółów

Dostępna

16,80 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Andrzej Teofil Górny


             Z żalem żegnamy Andrzeja Teofila Górnego, uczestnika Poznańskiego Czerwca 1956, z wykształcenia ekonomistę , który w latach sześćdziesiątych XX w. zajął się literaturą.

             Ceniony pisarz i krytyk teatralno-filmowy jest autorem kilkunastu powieści ,tomów opowiadań, także książek krytyczno-literackich. Swe utwory wydawał także w drugim obiegu.

             W Ludowej Spółdzielni Wydawniczej opublikował trzy powieści: "Samobój " (2007),  "Skazany" (2012) i ostanie swe dzieło "Bez dna", które ukazało się już po Jego śmierci.

             Był pisarzem nietuzinkowym, drążył zakamarki duszy człowieka zderzającego się ze współczesnością , światem, który nie zawsze akceptował.   Cześć Jego Pamięci

                           Zarząd Ludowej Spółdzielni Wydawniczej

 Świat opisany przez Andrzeja Górnego odsłania się przed nami stopniowo, fragmentarycznie. Z okruchów zdarzeń i pamięci budowana jest postać głównego bohatera. Równolegle przebiegają dwa czasy - przeszły, wojenny i tuż powojenny i teraźniejszy - "czas Zakładu", przenikają się, plączą tak jak obrazy zapamiętane, odtworzone z trudem przez Kazimierza. Czas przeszły niesie bolesną historię wojenną, opowieść o przybranej matce, trudnych relacjach braci, nie-braci: Zygusia, który nową Polskę chciał budować i Kazimierza - innego, obu kochających jedną kobietę. Teraźniejszy to rozmowy z Doktorem i doktor Święczkowską, praca w domu Doktora, rozmowy z jego żoną. Ale nie chronologia zdarzeń, nawet nie sama opowieść jest istotna w prozie Andrzeja Górnego. Istotne jest odkrywanie siebie, swoich najgłębszych tajemnic, z których ciężko się zwierzyć drugiemu człowiekowi, a jeszcze ciężej nazwać je przez samym sobą. […]
   Skazany jest historią o poszukiwaniu swojej zagubionej tożsamości, próbą odpowiedzi na pytanie: "czujesz, że czegoś za dużo w tobie, czy za mało? I co najgorsze, pewno wydaje ci się, że nie masz wpływu na nic, co się zdarzało". Ostateczna decyzja bohatera ma wymiar heroiczny i oczyszczający. Jest też pierwszą autentyczną decyzją, potwierdzeniem, że mamy wpływ na bieg wydarzeń.

Fragment recenzji Katarzyny Grajewskiej

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Skazany - Andrzej Górny

Skazany - Andrzej Górny

Wyd. I, s. 160, format 145 x 205 mm, oprawa karton. lakier.