Inni - Zofia Helena Huebner Zobacz większe

Inni - Zofia Helena Huebner

Nowy produkt

Wyd. I, s. 214, format 149 x 210 mm, oprawa kartonowa lakier.

Więcej szczegółów

Dostępna

25,20 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

   Zofia Helena Huebner ur. w 1940 roku w Buenos Aires, z wykształcenia filolog, stypendystka naukowa i absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczycielka języka francuskiego w śląskich liceach, tłumacz zatrudniony w przemyśle metalowym, wieloletni tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego i francuskiego, i korepetytor języka niemieckiego. Zamieszkała na stałe w Polsce w rezultacie polonizacji  w 1956 roku.
Współautorka tłumaczenia z hiszpańskiego wspomnień Generała Zakonu OO. Jezuitów, O. Pedro Arrupe, wydanych przez krakowskie WAM pod tytułem, Japonia, której nie znamy.  Autorka tłumaczenia z hiszpańskiego Polowania na kondora  autorstwa Josė Sixto Álvarez' a (Fray Mocho),  wydawanego przez "Literaturę na świecie", autorka powieści pt. Przybłędy, Duet, Ona, Zaginiona, Portret nieznajomej, Garbuska,  Concerto grosso oraz "Opiekunka grobów".

    Powieść została poświęcona repatriantom, uchodźcom, małżonkom Polek i Polaków oraz cudzoziemcom, którzy, nieoczekiwanie i wbrew swojej woli, pewnego dnia, obudzili się Polakami z postanowienia Rady Państwa. Bohaterowie powieść są postaciami zbiorowymi, uformowanymi fizycznie i psychicznie z wielu autentycznych jednostek, zatem wszelkie podobieństwo do osób żyjących jest całkowicie przypadkowe.
   Większość "dawców losów" już odeszło, niektórym udało się wymknąć i powrócić do punktu wyjścia. Nieliczni dożywają swoich dni zamknięci w sobie i milczący, by nie ruszać nabolałych miejsc i hołubić najcenniejszy skarb, jakim pozostały wspomnienia o utraconym raju. Nie chcą trwać w położeniu ludzi "drugiego sortu". Zakosztowali poniżającego odrzucenia z powodu trudności językowych, odmiennych upodobań kulinarnych, nawyków higienicznych, zachowań społecznych i kulturowych. Odkryli bezcenną wartość mimetyzmu.
   pod koniec marca 2016 roku do Katowic przybyła grupa siedmiu syryjskich uchodźców. Od przybyszy zażądano świadectwa chrztu lub poświadczenia, że przynależą do wspólnoty chrześcijańskiej, lecz wspaniałomyślnie darowano im nieznajomość szeleszczącej polskiej mowy oraz wygląd odmienny od tego, do jakiego przywykli tubylcy, "Inni" zadrżeli.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Inni - Zofia Helena Huebner

Inni - Zofia Helena Huebner

Wyd. I, s. 214, format 149 x 210 mm, oprawa kartonowa lakier.