Ary Sztenfeld pionier kosmonautyki - Władysław Geisler Zobacz większe

Ary Sztenfeld pionier kosmonautyki - Władysław Geisler

Nowy produkt

Wyd.II, s. 253, format 120 x 200 mm, oprawa twarda lakierowana.

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

26,25 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

        Ary Szternfeld, bohater niniejszej książki, urodził się i spędził dzieciństwo w Sieradzu. Jest też honorowym obywatelem miasta Sieradza. Od 2010 roku sieradzkie Muzeum Okręgowe realizuje kolejny projekt związany z postacią Arego Szternfelda, tym razem pod nazwą: „Dziedzictwo Arego Szternfelda”. W jego ramach odbywają się m.in. Sieradzkie Konferencje Kosmiczne, organizowane wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i – ostatnio – przy współudziale Polskiej Agencji Kosmicznej. W 2016 roku odbędzie się już VII Konferencja. Wszystkie one odbywają się zawsze w miesiącu październiku, w Międzynarodowym Tygodniu Przestrzeni Kosmicznej ONZ i poświęcone są wybranej problematyce badań kosmicznych, ze szczególnym podkreśleniem wkładu A. Szternfelda i współczesnych polskich uczonych w ich rozwój. W ramach tego projektu
budowana jest również w Muzeum stała wystawa „Od idei szternfeldowskich do osiągnięć współczesnej kosmonautyki”.

Zamiast posłowia do wydania II


Sięgnął za horyzont Ziemi
        W siódmej dekadzie Ery Kosmicznej Wydawnictwo Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza wznawia wydanie biografii Ary Sternfelda napisanej przez Władysława Geislera, której pierwsza edycja ukazała się w 1981 tuż po śmierci pioniera i twórcy kosmonautyki. Ary Szternfeld, który urodził się i młodość spędził w Polsce za swojego życia był już zwornikiem pomiędzy czasem marzeń o eksploracji przestrzeni kosmicznej a realnym jej rozpoczęciem. Jako wizjoner tworzył mosty do przełamania psychologicznej i mentalnej bariery intelektualnej aktywności człowieka w przestrzeni kosmicznej.
       Tym wznowionym wydaniem LSW przypomina codzienność tych pionierskich czasów. Wtedy kształtowały się wizje i cele przybliżania przestrzeni człowiekowi nie tylko poznawczo ale i aplikacyjnie. Rozwój technologii dla potrzeb eksploracji przestrzeni kosmicznej coraz bardziej pozwala obecnie na nowe wyzwania ale ich zaczyn rodził się w tamtym okresie i refleksja nad ich genezą jest niezmiernie kreatywna.
      Pasja twórcza Ary Szternfelda i jej uwarunkowania, które plastycznie opisuje Władysław Geisler, towarzyszą również obecnie śmiałym programom człowieka dotarcia jak najdalej na skraje Układu Słonecznego. Pięknym tego dowodem jest amerykańska misja do Plutona „Nowy Horyzont”, która już dostarczyła wspaniałych zdjęć jego powierzchni. Ale oprócz kamer i instrumentów naukowych na pokładzie sondy umieszczono skromną tabliczkę z nazwiskami twórców kosmonautyki. Podano też kraje, w których tworzyli. To ich umysły wyznaczały szlaki w przestrzeni, po których dzięki obecnej technologii poruszają się sondy.

 The development of the mechanics of spaceflight by using and extending the methods and results of classical celestial mechanics has played a fundamental role in the exploratrion of the Solar System with spacecraft. Nine of the early pioneer in the field are commemorated on this memorial tablet.

Pioneers of Spaceflight Mechanics

Walter Hohmann              1880-1945   German
Guido von Pirquet            1880-1966   Austria
Fridrikh A. Tsandre          1887-1933   Latvia/Russia
Ari Shternfeld                  1905-1980   Poland/Russia
Kraft A Ehricke                1917-1984   Germany/USA
John V. Breakwell            1917-1991   England/USA
Giuseppe Colombo           1920-1984 Italy
Mikhail L. Lidov              1920-1993 Russia
Theodore N. Edelbaum    1932-1977 USA                                                          

     Na tej tabliczce godne miejsce zajmuje nazwisko Ary Szternfelda a przy nim i Polska, kraj w którym jako dzieciak zaczął patrzeć świadomie w niebo i rozpoczął swoje marzenia i wizje. A potem w rodzinnym domu w Łodzi zredagował Wstęp do Kosmonautyki.
     Niebanalną narracją w książce jest wątek relacji Ary Sternfelda z Polską przez całe jego życie już po jej opuszczeniu w 1935 r. Daje to prawo wielu z nas do dziedzictwa jego twórczości i poszukiwania w niej inspiracji dla własnych szlaków twórczych. W świecie zintegrowanym swoją codziennością z przestrzenią kosmiczną jest to szczególnie dla młodych pasjonatów kosmosem wielce kreatywne.
     Wielu czytelników odnajdzie w treści książki czasy swoich wspomnień ale dla wielu adeptów inżynierii kosmicznej i satelitarnej książka na przykładzie dokonań Ary Szternfelda pokazuje jak Era Kosmiczna naszej cywilizacji się zaczynała.
                                          
                                                                                                                                                 Prof. dr hab. Zbigniew Kłos

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Ary Sztenfeld pionier kosmonautyki - Władysław Geisler

Ary Sztenfeld pionier kosmonautyki - Władysław Geisler

Wyd.II, s. 253, format 120 x 200 mm, oprawa twarda lakierowana.