Nowy Marian Burek - Czas i ludzie.DziejeZiemi Makusowskej t.1/2 Zobacz większe

Marian Burek - Czas i ludzie. DziejeZiemi Markuszowskej t.1/2

Nowy produkt

Wyd. I, s. 672, format 165 x 235 mm, oprawa twarda, ilustracje i fotografie

ISBN 978 83 205 5881 4

CN 4905 91 00

Więcej szczegółów

Ostatnie egzemplarze!

110,00 zł brutto

110,00 zł za Mgr. inż. Marian Burek ur. w 1947 roku jest emerytem, byłym pracownikiem m. in. Zakładów Azotowych w Puławach, Akademii Medycznej i Wyższej Szkoły Społeczno Przyrodniczej w Lublinie, właścicielem Firmy Produkcyjno Handlowo Usługowej w Marysinie. Studia wy

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Mgr. inż. Marian Burek ur. w 1947 roku jest emerytem, byłym pracownikiem m. in. Zakładów Azotowych w Puławach, Akademii Medycznej i Wyższej Szkoły Społeczno Przyrodniczej w Lublinie, właścicielem Firmy Produkcyjno Handlowo Usługowej w Marysinie. Studia wyższe ukończył na Politechnice Lubelskiej. Był działaczem Ruchu Ludowego, samorządowego i spółdzielczego. Za swą działalność pro publiko bono został wyróżniony i odznaczony wieloma odznaczeniami, medalami i dyplomami w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wdzięczności Społecznej, Medalami: Komisji Edukacji Narodowej, Zasłużony Działacz Kultury, Za Zasługi dla Lubelszczyzny, Prezydenta Miasta Lublina, Zasłużony dla Gminy Markuszów, Stanisława Mikołajczyka, dyplomem Solidna Firma. Oddaje do rąk czytelników książkę „CZAS I LUDZIE” w 40 rocznicę powrotu Gminy Markuszów na mapę administracyjną Polski i 600 rocznicę powołania Parafii Markuszów. Znajdziecie w niej Państwo wiedzę poświęconą dziejom Ziemi Markuszowskiej od czasów prehistorycznych do czasów współczesnych. Większość czytelników znajdzie w książce informacje o okolicy, którą zna, o ludziach tu zamieszkujących związanych życiem codziennym, walką o niepodległość Polski, w tym uczestników bitew i walk na konkretnym terenie uwarunkowanym przebiegiem Traktu Wysokiego – dróg krajowych o nr. 12, 17. Książka jest dość dobrze ilustrowana i zawiera liczne fotografie dotąd niepublikowane.

Podziękowania

Mieszkańcom Ziemi Markuszowskiej – miłośnikom Markuszowa, instytucjom szczebla krajowego, wojewódzkiego, gminy i parafii Markuszów

Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy w jakiś sposób przyczynili się do powstania tej publikacji. Pisząc tak obszerną książkę autor musi korzystać z pomocy wielu osób i instytucji. Szczególnie dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej w Lublinie, Archiwum Państwowemu w Lublinie, Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, Państwowemu Muzeum na Majdanku, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Wojewódzkiej Komendzie Policji Obywatelskiej w Lublinie, Rektorowi

Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego, władzom gminy Markuszów, Członkom Towarzystwa Pamięci Jana Pocka – wszystkim, którzy poświęcili wiele cennego czasu, wiedzy, aby wydać tę publikację.

Wyrazy głębokiej wdzięczności należą się wszystkim osobom, które poświęciły swój czas na rozmowy ze mną. W wielu przypadkach udostępnili mi również zapiski, listy, zdjęcia, dokumenty znajdujące się w ich posiadaniu. Szczególnie serdecznie dziękuję Markowi Gąszczykowi, Zbigniewowi Adamczewskiemu, Annie Mazurkiewcz, Marianowi Mazurkiewiczowi, s. Mariana, Irenie Batorskiej z domu Szymaniak, Krystynie Lewkowicz z domu Batorska, Stanisławowi Kozakowi, Marii Łukasik z domu Maśkiewicz, Barbarze Wróblewskiej z domu Jaszczewska, Pawłowi Rodakowi, Jerzemu Lenartowiczowi, Aleksandrowi Lewtakowi, Marianowi Mulawie, Grzegorzowi Suskiemu, Jadwidze Staniec z domu Żurman, Janowi Serewie, Tadeuszowi Nowaczykowi, Zofii Błaszczyk z domu Durakiewicz, Zofii Święs z domu Mazur, Jadwidze Wrona z domu Pecio, Sławomirowi Łowczakowi, Annie Polak, Ewie Dąbrowskiej, Annie Paul z domu Dąbrowska, Henrykowi Wojnowskiemu, Czesławowi Fabianowi, Markowi Fabianowi, Bogusławie Hankus z domu Fabian, Elżbiecie Woch, Gutkowi Woch, Barbarze Kozak z domu Głos, Jadwidze Polak z domu Pocek, Józefowi Mańce, Zdzisławowi Mańce, Markowi Żurawskiemu, Dawidowi Zadurze, Zofii Krupińskiej z domu Żaba, Annie Łukasik z domu Żaba, Lilianie Kędra z domu Błaszczak, Katarzynie Lang z domu Winiarska, Marianowi Piskorskiemu, Reginie Stasiak z domu Sulenta, Halinie Kobiałka z domu Durakiewicz, Elżbiecie Wójtowicz z domu Poczek, Lucynie Jagielskiej z domu Zadura, Bognie Bender-Motyka, Edycie Szyszko, Józefowi Grzegorczykowi, Zygmuntowi Durakiewiczowi, Januszowi Dąbrowskiemu, Henrykowi Packowi, Ryszardowi Buczkowskiemu, Ryszardowi Wojnowskiemu, Stanisławowi Zarzyce, Maciejowi Dąbrowskiemu, Krystynie i Leszkowi Namysłowskim, Józefowi Grzegorczykowi, Tadeuszowi Szopie i tym wszystkim niewymienionym, którzy udostępnili swą wiedzę i materiały z zasobów rodzinnych, w tym zdjęciowe.

Szczególne podziękowania za przekazane informacje należą się nieżyjącym już osobom: Władysławowi Żurawskiemu „Markowi”, Irenie Jaszczewskiej z domu Chlipalska, Reginie Goral z domu Mazur, Zdzisławowi i Krystynie Żurawskim, Henrykowi Burkowi, Janowi Stasiakowi, „Strugowi”, Władysławowi Głosowi „Lipie”, Janowi Wochowi „Bruździe”, Zygmuntowi Kupiszowi „Kułaskiemu”, Zygmuntowi Kozakowi „Walterowi”, Julianowi Szyszko „Wiarusowi”, Mieczysławowi Peciowi „Krakusowi”, Julianowi Durakiewiczowi „Szczygowi”, Aleksandrowi Durakiewiczowi, Zbigniewowi Durakiewiczowi, Marii Węgorek z domu Kowalik „Zgrzebej”, Marianowi Mazurkiewiczowi, Stefanowi Kosowskiemu, Wiesławie Wójcik z domu Mańko, Wacławowi Mańce, Tadeuszowi Fabianowi, z którymi miałem przyjemność bezpośrednio współpracować, z niektórymi przez dziesiątki lat przed ich śmiercią. Serdecznie dziękuję Rodzicom, Teściom, wszystkim współtwórcom Polskiego Państwa Podziemnego za pomoc, cenne uwagi, materiały, wskazówki, relacje, które umożliwiły spełnienie przyobiecanej im powinności przez wyartykułowanie w tym wydawnictwie przekazanego mi zasobu wiedzy. Wspólnie osiągnęliśmy cel, jakim było odkrycie tożsamości tej umiłowanej ziemi, na której przyszło nam dorastać i żyć.

Mam nieskromną nadzieję, że to opracowanie istotnie wzbogaci stan wiedzy o naszej tożsamości, ocali od zapomnienia wiele faktów i przyczyni się do dalszych dociekań i badań.

Marian Burek

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Marian Burek - Czas i ludzie. DziejeZiemi Markuszowskej t.1/2

Marian Burek - Czas i ludzie. DziejeZiemi Markuszowskej t.1/2

Wyd. I, s. 672, format 165 x 235 mm, oprawa twarda, ilustracje i fotografie

ISBN 978 83 205 5881 4

CN 4905 91 00